Yeşilyurt Belediyesi Çevre Yatırımlarına Örnek Gösteriliyor

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Yatırımlarına Örnek Gösteriliyor

PAYLAŞ

“Sıfır Atık Projelerini, Dev Bir Yatırımla Destekliyoruz”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın Yerel Yönetimler ‘Sıfır Atık’ Başarı ödülüne layık gördüğü, bölgemizin en büyük çevre yatırımlarından olan Ambalaj Atığı Toplama-Ayırma Tesisimiz, sağlıklı, temiz ve düzenli bir gelecek için önemli bir misyon üstlenmiştir.” diye konuştu.
“SIFIR ATIK PROJELERİNE SINIRSIZ DESTEK VERİYORUZ”
Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerinin teknik alt yapısı, fiziki şartları, organizasyonu ve uzman kadrosuyla çevre yatırımlarına örneklik teşkil eden bir hüviyete sahip olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ödüllü çevre yatırımları neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde devam eden ‘Sıfır Atık’ projelerini en fazla destekleyen yerel yönetimlerin başında gelmekten onur duyduklarını söyledi.
 “DOĞAMIZ, SÖMÜRÜ VE SINIRSIZ BİR KAYNAK ALANI DEĞİLDİR”
Hizmete sundukları 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ile Mobil Geri Dönüşüm Aracının 2019 yılında Yerel Yönetimler ‘Sıfır Atık’ Başarı ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Başkan Çınar, “Doğa hiç şüphesiz istediğimiz gibi kullanabileceğimiz bir sömürü ve sınırsız bir kaynak alanı değildir. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak için doğaya sahip çıkmak ve korumak gerektir. Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerimiz sayesinde geleceğe daha temiz, sağlıklı ve düzenli bir Malatya ve Yeşilyurt emanet etmek adına ciddi bir adım attık” diye konuştu. 
“1 YILDA 802 BİN 100 KG. KARIŞIK AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI” 
Çevre dostu bir belediye olarak, insanlara çevre bilincini aşılayan ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi amacıyla farkındalıklar yaratmayı ilke haline getirdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Çınar, Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerinde 15.09.2019 ile 30.09.2020 tarihleri arasında 802 bin 100 kg. karışık ambalaj toplanarak, 5.549 adet ağacın kesilmesine, 627.000 lt. petrol, 9.140 m3 su ile 2.871.483  kWh’ta enerji tasarrufu sağlandığını ifade etti.
“2,06 TON ATIK PİL İLE 8240 M3 TOPRAĞIN ZEHİRLENMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK” 
Ambalaj atığından atık elektrikli ve elektronikli eşyalara, plastikten kağıda, naylondan metal parçalarına kadar 14 farklı atık malzemeyi geri dönüşümünü gerçekleştirmek üzere topladıklarını belirten Başkan Çınar,“ Doğanın bizlere sunduğu tüm güzellikleri korumak; dünyamıza ve çevremize zarar veren kirliliği önlemek hepimizin ortak görevidir. 500 ile 700 kiloluk balyalarla ayrı ayrı tasnifleyerek geri dönüşümü mümkün olanları lisanslı veya bakanlığın anlaşmalı yetkilendirilmiş kuruluşlarına ve geri dönüşüm tesislerine, geri dönüşümü mümkün olmayanlar ise lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilerek ber taraf edilmesini sağlıyoruz. 2019 yılı Mart ayından bugüne kadar topladığımız 61.843 kg. bitkisel atık yağı lisanslı tesislere göndererek 61.843 lt. biyodizel geri kazanımını sağlarken, topladığımız 2,06 ton atık pil ile 8240 m3 toprağın zehirlenmesinin önüne geçmiş olduk. 12.480 kg elektrik-elektronik ve floresan atık toplayarak olumsuz çevresel etkilerinin önüne geçmeye gayret gösteren ekiplerimiz, 25.640 kg. ömrünü tamamlamış lastikleri toplayarak, çevreye olan zararları azaltılıp geri kazanımı sağlamıştır. 2019 yılında 206 bin 760 adet, 2020 yılında ise yaklaşık 105 tonu bulan 4.700 çuval tekstil ve giysi ürünleri toplanarak, yıkama, kurutma, ütüleme ve onarım işlerimden sonra Emanet Çarşımız üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Bununla birlikte niteliksiz 26 ton tekstil ürünü geri kazanım lisanslı firmalara teslim edilerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunduk. Sağlıklı ve temiz bir dünya için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çevre hizmetlerimizin başarıyla hayata geçmesinde büyük bir emek sarf eden mesai arkadaşlarımıza başarılar diliyorum, ellerine sağlık.” diye konuştu.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN