Eti Bakır ve Şeref Cengiz’le Eğitim - Kerim BAYDAK

Eti Bakır ve Şeref Cengiz’le Eğitim


Dünya var olduğundan bu yana, eğitim her zaman vazgeçilmez olmuştur. Eğitim, insanın doğumundan ölümüne kadar süren bir süreçtir. Toplumlar ve dolayısıyla insanlar, eğitim sayesinde politik, kültürel, sosyal, toplumsal ve bireysel olarak birçok boyutta içinde bulundurduklarıyla, her zaman toplumlar için güçlü bir silah olarak süregelmiştir. İnsanların önemli bir yere gelmesi, sahiplik etmesi, sayısız bilgi, beceri, yetenek, kabiliyet ve tecrübeyi eğitim sayesinde almış ve insanların yaşamını idame ettirmesi için güçlü bir araç olmuştur. Toplumlar, hayatta kalmayı, yaşamlarını devam ettirmeyi, kaliteli ve standartı yüksek kazanımlar elde etmeyi ve kolaylaştırmayı eğitim sayesinde yapmışlardır. Bu amaçla okullar açmışlar, orada geleceklerini şekillendirecek, öğrendiklerini, yaşadıklarını ve ürettiklerini gelecek nesillere aktaracak çocuklarına, gençlerine eğitim sayesinde öğretmişlerdir.
Eğitim sayesinde toplumlar yaşamışlardır. Bazı toplumlar, bazı toplumlar üzerinde ya egemen olmuşlar ya da yok olmuşlardır. Eğitim sayesinde yazıların yazıldığı kitap, kil tablet, deri, yontma taş, vb. kalan materyaller nispetinde gelecek nesiller ya haberdar olmuşlar ya da olmamışlardır. Eğitime önem verenlerin, bugün bile ne durumda olduğunu rahatlıkla gözlemlemek mümkündür. Daha donanımlı ve iyi şartlarda kaliteli, standartları yüksek eğitimi çocuklara verenler, aynı zamanda bunu kutsal bir sorumluluk olarak görenlerin daha da başarılı olduklarını biliyoruz.
Bu başarı, kimi zaman devlet eliyle olduğu gibi, kimi zaman da hayırsever iş adamları tarafından yapılmaktadır. İşin hem maddi hem manevi hazzına varan iş insanları, bu görevi bihakkın yerine getirmişler/getiriyorlar.
Gönüllülük esasıyla eğitimde üzerine düşeni yapan değerli iş insanlarından olan çok muhterem ve değerli İş adamı Sayın Şeref Cengiz Beyefendi de Adıyaman ilimiz Mehmet Akif Mahallesine 24 derslik bir ilkokul yaptırarak, görevini ve sorumluluğunu bihakkın yerine getirmiştir. Eti Bakır A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı olan Sayın Şeref Cengiz; Cengiz Holding olarak yaptırdığı ilkokulu tamamlayarak, çocukların daha iyi ve kaliteli bir eğitim görmeleri amacıyla Millî Eğitim Bakanlığına teslim etmiştir. Gayet mütevazi bir kişiliğe sahip olan Sayın Cengiz; 24 derslik ilkokulu tamamlamış olarak teslim etmenin gururunu ve onurunu yaşadığı konuşmasıyla, katılımcıların gönlünü kazandı. Ne mutlu insanların gönlünü kazananlara ve bu gönüllerde ilelebet yaşayanlara.
Mehmet Akif Mahallemizde İlkokul bulunmadığından, bu İlkokul büyük bir eksikliği gidermiş oldu. 720 öğrenciye eğitim imkânına sağlayacak olan ve çok kısa bir süre içerisinde tamamlandı. 30 kişilik sınıflarda, 24 derslikte toplam 720 öğrenci eğitim görecek. Okul bünyesinde dersliklerin yanı sıra, fen laboratuvarı, tasarım beceri atölyesi, çok amaçlı salon, kütüphane, rehberlik ve danışma odası, destek eğitim odası, kantin ve yemekhane bulunuyor.
Muazzam dış görünüşüyle ve harika çevre düzenlemesiyle, aynı zamanda yeşile, ağaca olan saygısıyla, bina içerisindeki muazzam mefruşatıyla, çocukların eğitim konusundaki bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmesi için hiçbir masraftan kaçınılmadığı harika bir eğitim kurumu ortaya çıkarmışlar. Gerçekten böyle muazzam bir eser için ancak teşekkür/takdir edilir ve Allah razı olsun, Allah sayılarını arttırsın denilebilir.
Naçizane o kadar çok gurur duydum ki, açılışının ve Millî Eğitim Bakanlığına devrinin olacağını öğrendiğimde; sabırsızlıkla çok öncesinde hazır bulundum. Aynı mahallede olmanın gururuyla, belki torunlarım, belki onların çocukları, belki de yeğenlerim, böylesi bir mekânda eğitim göreceklerdir.
Geleceğin Türkiye’sini oluşturacak çocukların, daha donanımlı olmaları, daha iyi şartlarda eğitim almalarını sağlamak için devletimizin yanında, bu kutsal sorumluluğa ortak olan ve “ülkemizin geleceğinde benim de bir harcım olsun” diyen hayırsever iş adamı Sayın Şeref Cengiz Bey ve ailesi başta olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Eğitim kurumu var oldukça ve çocuklar eğitim gördükçe, her meslekten insanlar yetiştirildikçe, amel defterleri kapanmayacak, sadaka-i cariye olarak hanelerine ve sayfalarına hayır olarak yansıyacaktır. Allah (CC) razı olsun, inşallah yenilerine nasip olsun diyoruz.
Açılışını Müslümanların bayramı olan Cuma’ya, Cumhuriyet Bayramının 98. yılı olan güne ve Kızılay haftasına denk gelmesi de ayrı bir güzellik olmuştur.
Kerim BAYDAK
kbaydak61-artan@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca

Yeni Yılda Bilançonuzu Tutun

10Oca
04Oca
27Ara
22Ara

Güzel Arkadaşı Olana Ne Mutlu