Bağımlılıktan Özgürleş - Çiler Karataş

Bağımlılıktan Özgürleş


Günümüz dünyasında her gün milyarlarca insan sayısız şekilde acılar çekiyor. Bu acıların altında yatan sebeplere baktığımızda, pek çok insanın çoğu zaman aklına bile gelmeyen bir olgu ile yüzleşiyoruz; “Bağımlılık”.
İnsanlar her gün fizyolojik, psikolojik, duygusal olarak veya aile ilişkilerinde, sosyal ilişkilerde ve pek çok alanda sayısız sorunla yüzleşmekte ama kimse bunun altında gizlenmiş olan bağımlılık olgusunu görmemektedir.
Örneğin insan kendi kimliğine, kişiliğine, oluşturduğu kavram, kalıp ve inançlara bağımlıdır. Doğruları yanlışları vardır, düşünce sistemi ve koşullanmaları vardır. Alışkanlıkları vardır. Öte yandan bedenine, nesnelere, eşyalara, paraya, beslediği evcil hayvana, eşine, ailesine, işine, yemeğe, cinselliğe vs. bağımlı hale gelmiştir günümüz insanı. Yani kısaca insan hayatındaki her şeye bir tür bağımlılık geliştirmiştir. Ve pek çok insan tüm bunlara aslında bağımlı olduğunun farkında bile değildir. Bağımlılık kendini çoğunlukla yokluk ve mahrumiyet durumlarında belirgin şekilde ortaya koyar. İnsan bir şeye bağımlı olduğunu o şeyi kaybetme olgusu ile yüzleşince anlar. Öte yandan insana bu tutunduğu bağımlı olduğu şeyleri bırak denirse bırakamaz, bırakmak istemez ve hatta bırakman gerek denilirse iyi hissetmez. İşte bu da bağımlı olduğunu gösterir. Bir insan kendine iyi gelmese bile acı çektirse bile bağımlılık noktasına gelmiş ise o şeyden vazgeçemez. İşte bağımlılığın en net dinamiklerinden biri budur. 
Peki, insan bunca acının altında yatan bağımlılık olgusundan nasıl özgür olabilir?
İlk adım FARKINDA OLMAKTIR. Farkındalık iyileşmenin başlangıcıdır. İnsan en başta kendine bakmalı bu durumu görmelidir. Ve bir diğer önemli nokta ise KABULLENMEDİR. Aslında yeryüzünde istisnasız herkes bağımlıdır. Sadece bazıları bunun farkındadır, çoğunluk ise değil. Çünkü “bağımlılık” ve “bağımlı” kelimeleri hoş şeyleri değil, nahoş şeyleri ifade eder. O yüzden herkes onlardan uzak durmaya, onları inkâr etmeye çalışır. Ama bu deve kuşu gibi kafayı kuma gömmekten ibarettir. Herhangi bir işe yaramaz ve hiçbir şeyi değiştirmez. O yüzden insanın kabullenici ve pozitif tutumda olması çok önemlidir. Bu bir suç, günah ya da korkunç bir şey değildir. Her insanda olan bir durumdur aslında. İnsan kendinde bunu keşfettiği zaman kendisini yargılamamalı ve suçlamamalıdır. Sadece değişim tekniklerini uygulayarak durumunun bilincinde olmalı, onu tanımalı, kabullenmeli, bağımlılığıyla yüzleşmeli, yaralarını iyileştirmeli ve kendisine anlayış göstermelidir.
İşte Dünya Değişim Akademisi tam tam bu noktada devreye girmektedir. Bir insan bağımlılığı her zaman kendi başına oluşturur ama ondan tek başına kurtulması olası değildir. O yüzden kesinlikle bir Değişim Uzmanına ihtiyaç vardır.  
Dünya Değişim Akademisinde bağımlılıklardan kurtulmak için de Değişim programlar mevcuttur. Sizde bu programları uygulayarak bağımlılık problemine GERÇEK VE ETKİLİ bir çözüm bulabilirsiniz. 
Dünya Değişim Akademisi 200’den fazla konuda Değişim Programı ile insanlara kesintisiz bir şekilde hizmet vermektedir. Değişmek isteyen, gerçek çözümler arayan herkesin istisnasız tek adresi olan Dünya Değişim Akademisi’nde, konuya odaklı zengin bilgi ve teknikler eşliğinde gerçek değişimin tadını çıkarabilirsiniz. Stres, Öfke, depresyon, korku ve bu gibi günümüz dünyasında her insanın yoğun olarak yaşadığı tüm sorunlara çözüm yolları Dünya Değişim Akademisinde sunulmakta.
Sizde Dünya Değişim Akademisi’nde her noktada sizin açarınız olacak programları uygulayıp kendinizi değiştirebilirsiniz öte yandan kendinizde bir Değişim Uzmanı olup hem kendiniz hem de çevreniz için çok değerli bilgi ve teknikleri paylaşabilir hale gelebilirsiniz. Dünya Değişim Akademisi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YENİSEM) iş birliği ile hazırlanan Değişim Uzmanlığı Eğitim programlarına katılabilirsiniz. Eğitim, 8 gün her gün 2 saat olmak üzere toplam 16 saatten oluşmakta. Eğitime katılarak siz de uluslararası geçerliliği olan Değişim Uzmanlığı sertifikasına sahip olabilirsiniz. En yakın Değişim Uzmanlığı Eğitimi ise haziran ayında gerçekleşecektir. Eğitime katılarak Değişim Uzmanı olabilir hem kendinizi hem de tüm dünyayı değiştirebilirsiniz.
Her zaman dediğimiz gibi;
KENDİNİ DEĞİŞTİR DÜNYAN DEĞİŞSİN, DÜNYANI DEĞİŞTİR DÜNYA DEĞİŞSİN!
 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 7

 • Ercüment | 03 Mayıs 2021 00:28

  Çok faydalı bir yazı..

 • Gül | 02 Mayıs 2021 22:34

  Tebrikler ????

 • Aslı | 02 Mayıs 2021 22:33

  Güzel bir yazı.

 • şirvan yücel | 02 Mayıs 2021 22:32

  Harika bilgiler Emeğinize sağlık.

 • Ece | 02 Mayıs 2021 21:53

  Çok güzel!

 • Sevinç | 02 Mayıs 2021 21:50

  Çok güzel bir yazı

 • Pınar | 02 Mayıs 2021 21:50

  Harika bir yazı. Mutlu ve sağlıklı olmak için Bağımlılıklardan kurtulmak gerek.teşekkürler

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Tem

Değerli Olmak Ya Da Olmamak!

21May

GÜVEN VE TEKÂMÜL

29Mar

Kabul Ve Red

02Ara

Barış İçin Değişim

25Ekm